Płyty główne i pamięć RAM
Artykuł
Paweł Pilarczyk, Niedziela, 8 maja 2005, 22:10
Miesiąc temu jako pierwsi na świecie opublikowaliśmy test płyty głównej z chipsetem NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition. Dziś również jako pierwsi na świecie przedstawiamy Wam recenzję referencyjnej płyty głównej ATI z chipsetem RADEON XPRESS 200, przeznaczonej pod procesory Intela. O ile jednak nForce4 SLI to produkt przeznaczony dla wymagających graczy, a płyty główne z tym chipsetem kosztować będą w Polsce około 1000 zł, o tyle RADEON XPRESS 200 ma być chipsetem służącym do budowania niedrogich płyt głównych, przede wszystkim do komputerów typu "Media Center PC". Chipset współpracuje z niemal wszystkimi nowymi procesorami Intela (z dwoma wyjątkami), udostępnia porty PCI Express i zapewnia wsparcie dla pamięci DDR2 667. Ma także zintegrowany układ graficzny sprzętowo zgodny z DirectX 9.0. Jego bezpośrednim przeciwnikiem jest więc nie chipset nForce4 SLI Intel Edition, a Intel 915G, który również ma zintegrowany rdzeń graficzny. W naszej recenzji przedstawimy porównanie chipsetu RADEON XPRESS 200 z układami Intel 925X, Intel 915G oraz NVIDIA nForce4 SLI Intel Edition. Zbadamy wydajność chipsetu ATI, a także zintegrowanego w nim układu graficznego.

RADEON XPRESS 200 - przecież to żadna nowość!

Zapewne po przeczytaniu tytułu tego artykułu przez chwilę się zawahaliście - przecież chipset RADEON XPRESS 200 żadną nowością nie jest! I macie rację, ATI wprowadziła ten chipset pół roku temu. Naszą recenzję płyty głównej z chipsetem RADEON XPRESS 200 znajdziecie tutaj.

A jednak opisywany dzisiaj chipset pachnie świeżością niczym bułeczka wyciągnięta właśnie z piekarnika. Czym się różni od zestawu układów opisanego przez nas pół roku temu?...Odpowiedź na to pytanie również umieściliśmy w tytule naszego artykułu. Bohater tego tekstu przeznaczony jest dla procesorów Intela. Chipset o tej samej nazwie, który zadebiutował w listopadzie 2004, dedykowany jest zaś procesorom Athlon 64.

Dlaczego oba chipsety noszą tę samą nazwę? - zapewne spytacie. Powód jest stosunkowo prosty do wytłumaczenia. Chipsety RADEON XPRESS 200 dla układów AMD oraz RADEON XPRESS 200 dla układów Intel oferują prawie taką samą funkcjonalność, więc ATI zdecydowała się nie zmieniać nazwy zestawu układów sterujących. Sytuacja jest zresztą analogiczna, jak w przypadku chipsetu NVIDII nForce4 SLI. Dostępny jest zarówno pod procesory Athlon 64, jak i Pentium 4, chociaż w Intelowej wersji nosi przyrostek "Intel Edition". ATI zdecydowała się nie nadawać chipsetowi żadnych przyrostków, więc zarówno w wersji dla układów AMD, jak i edycji pod procesory Intela, chipsety noszą nazwę RADEON XPRESS 200.

Jeśli więc przeczytacie specyfikację Athlonowej wersji chipsetu RADEON XPRESS 200, którą podaliśmy tutaj, dane nowej wersji układów sterujących przeznaczonych dla płyt pod układy Pentium wydadzą się Wam bardzo znajome.

RADEON XPRESS 200 - logo

RADEON XPRESS 200 w wersji dla procesorów Intela współpracuje niemal ze wszystkimi procesorami produkowanymi w wersji LGA775 - od Celeronów po dwurdzeniowe Pentium Extreme Edition. Chipset wspiera magistrale FSB 533 i 800 (Quad Pumped Bus). W obecnej wersji nie współpracuje jednak z procesorami Pentium 4 Extreme Edition z szyną systemową 1066 MHz. Dotyczy to zatem dwóch modeli: 3,46 i 3,73 GHz. Dwurdzeniowe Pentium znów pracują z FSB 800 MHz i będą na płytach RADEON XPRESS 200 działały poprawnie. Chipset współpracuje także z pamięciami DDR400, DDR2 533 oraz DDR2 667.

RADEON XPRESS 200 - schemat

Chipset RADEON XPRESS 200 składa się z dwóch układów - mostka północnego o kodowej nazwie RS400 i mostka południowego, który może być albo produkcji ATI (IXP400), albo innego producenta (np. ULi).

Mostek północny zawiera magistralę QPB do procesorów Intela. Ma także wbudowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR i DDR2. Udostępnia łącznie 20 ścieżek PCI Express - 16 dla karty graficznej i 4 dla dodatkowych kart rozszerzeń (jak karty sieciowe itp.).

W mostku północnym zintegrowano także układ graficzny będący pochodną RADEON X300. Rdzeń graficzny jest sprzętowo zgodny z interfejsem DirectX 9.0, a jako bufor ramki wykorzystuje pamięć operacyjną komputera (może z niej wykorzystywać do 128 MB).

Ocena artykułu:
Brak ocen
Zaloguj się, by móc oceniać
*Konto usunięte* (2005.05.08, 22:31)
Ocena: 0
ogolnie chipset kaszana smilies/bigsmile.gif,wydajnosc mizerna... moze to potem poprawia... o ile ATI dorownuje albo nawet wyprzedza NV w robieniu kart graficznych to w chipsetach jest nienajmocniejszym graczem, na moje oko wydajnosc porownywalna z jakims sisem smilies/shocked.gif

spodziewalem sie duzo wiecej smilies/tongue.gif

jedynie uklad graficzny jest niczego sobie, nie probowaliscie go przypadkiem podrecac smilies/szczerbaty.gif
Sleev (2005.05.08, 22:56)
Ocena: 0

0%
straszny szmelc smilies/mad2.gif
Szprychu (2005.05.08, 23:05)
Ocena: 0

0%
Jakoś ATI oraz chipset to nie jestem przekonany, co do kart graficznych TAK.
Marxter (2005.05.08, 23:16)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Sleev @ May 8 2005, 22:56)
straszny szmelc  smilies/mad2.gif

smilies/lol2.gif Widać masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem... Na samym początku było wspomniane, że jest to płyta główna do rozwiązań biurowych, a nie do gier. Świadczy o tym również przewidywana cena płyty głównej w porównaniu do podobnych rozwiązań konkurencji...
Jeżeli chip spełnia swoje zadania, jakie mu postawiono, tzn, że konstrukcja jest udana. Płyty główne z tym chipem mają być tanie, dodatkowo zintegrowana karta graficzna obniża jeszcze koszty całości sprzętu, a przecież o to również w tym wypadku chodzi. Jako, że jest to tzw wersja inżynieryjna płyty głównej to nie widzę powodu, żeby od razu wieszać psy na niej. Ale niektórzy patrzą na wszystko tylko przez pryzmat gier itp... smilies/Up_to_something.gif
man5on (2005.05.08, 23:28)
Ocena: 0

0%
a gdzie testy OC smilies/wink.gif smilies/wink.gif smilies/szczerbaty.gif smilies/szczerbaty.gif
FlashMan (2005.05.09, 00:57)
Ocena: 0

0%
Przeczytałem całą recenzję. Miło się czytało choć pozostał niedosyt - chodzi o to że ten chipset mnie rozczarował a zapowiadało się obiecująco. W sumie to ciekawa alternatywa wobec chipsetu Intela który zawsze cenił swe produkty dość drogo.

Wcale ten chipset nie jest "kaszaniasty" ale nie wyróżnia się ponad inne... I zauważyłem że troszkę pusto na mobo, że tak mało kondesatorów itp. smilies/wink.gif No ale ma 4-fazowe zasilanie do procka co daje lepsze napięcia i nadzieję na dobre o/c.
Gdy już mówimy o/c to darujmy testy podkręcania bo po pierwsze to płyta inżynierska=niestabilna. Po drugie lepiej zaczekać na oficjalne płyty to wtedy warto sprawdzić potencjał podkręcania.

Ciekawe jak się sprawowała karta sieciowa na PCI-E? Dało się wyczuć różnicę z wersją na PCI?

No i śmiesznie wygląda karta graf. X300. Ciekawe dziwadło smilies/szczerbaty.gif Wydajność lepsza niż GF2/4 czy Radeon 7500.


PS. I jeszcze coś! Czy zauważyliście znak szczególny na mobo inżynierskiej? smilies/bigsmile.gif

Oczywiście że mowa o znaczku Jaguara! Co on tam robi smilies/question.gif smilies/scratchhead.gif Bardzo ciekawe smilies/bigsmile.gif
Smołek (2005.05.09, 00:59)
Ocena: 0

0%
no nieee, o takiej godzinie nie wrzuca się artów.
teraz mam dylemat czy zabrać się do czytania i zaspać na uczelnie czy położyć się i dopiero jutro zabrać za czytanie smilies/scratchhead.gif .
Gdyby była możliwość wyświetlenia na jednej stronie wszystkiego to bym sobie szybko wydrukował i przeczytał w łóżku przed snem smilies/szczerbaty.gif , a tak za dużo kombinowania smilies/ysz.gif
Sleev (2005.05.09, 06:16)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Marxter @ May 8 2005, 22:16)
smilies/lol2.gif  Widać masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem... Na samym początku było wspomniane, że jest to płyta główna do rozwiązań biurowych, a nie do gier. Świadczy o tym również przewidywana cena płyty głównej w porównaniu do podobnych rozwiązań konkurencji...
Jeżeli chip spełnia swoje zadania, jakie mu postawiono, tzn, że konstrukcja jest udana. Płyty główne z tym chipem mają być tanie, dodatkowo zintegrowana karta graficzna obniża jeszcze koszty całości sprzętu, a przecież o to również w tym wypadku chodzi. Jako, że jest to tzw wersja inżynieryjna płyty głównej to nie widzę powodu, żeby od razu wieszać psy na niej. Ale niektórzy patrzą na wszystko tylko przez pryzmat gier itp...  smilies/Up_to_something.gif


widać że masz karte ATI i na siłe starasz sie udowodnić że to dobry produkt smilies/wink.gif

ja tylko stwierdzam że to szmelc i tyle. A płyta ma być do zastosowań biórowych?, ja mam dać za płyte 500zł i do tego LGA smilies/lol2.gif za moją dałem 300 smilies/lol2.gif )
Marxter (2005.05.09, 07:10)
Ocena: 0

0%
CYTAT(Sleev @ May 9 2005, 06:16)
widać że masz karte ATI i na siłe starasz sie udowodnić że to dobry produkt smilies/wink.gif

ja tylko stwierdzam że to szmelc i tyle. A płyta ma być do zastosowań biórowych?, ja mam dać za płyte 500zł i do tego LGA smilies/lol2.gif za moją dałem 300  smilies/lol2.gif )

1. Nie napisałem, że to dobry produkt, tylko, że spełnia swoje zadania. Gdyby ATI prezentując ten produkt wyskoczyło z tekstem: "Mamy super, hiper nowy chip, najwydajniejszy itp..." i na dodatek wrzuciło cenę za konstrukcję podobną do tych co płyty z SLI dla Intela - wtedy bym to wyśmiał. Teraz nie, bo nie oczekiwałem, że za tą cenę będzie można kupić coś super wydajnego...
2. To, że ja czy ktoś inny by jej nie kupił nie oznacza, że jest to do kitu. Jest różny sprzęt dla różnych klientów.
3. Czy jest tania ? Patrząc z boku, jeżeli ktoś posiada AMD - to nie. Jeżeli ktoś ma procesor Intela, to płyty o podobnych możliwościach są po prostu droższe.
4. Co do zastosowań biurowych i LGA775 - przewaga Intela na rynku procesorów nie bierze się z niczego. Niektóre firmy nie tolerują AMD i taka jest smutna prawda... Niektórzy klienci indywidualni również...


Podsumowując, to zawsze pobłażliwiej traktuję sprzęt, który jest relatywnie tani przy końcowej ocenie w porównaniu do drogich konstrukcji, bo nie można oczekiwać cudów za konkretną cenę... smilies/Up_to_something.gif
Coultrain (2005.05.09, 07:50)
Ocena: 0

0%
CYTAT
Niektóre firmy nie tolerują AMD i taka jest smutna prawda... Niektórzy klienci indywidualni również...


Mam dziwne wrażenie, że sprzedawcom opłaca sie promować produkty Intela ponieważ próby modyfikacji komputera zazwyczaj sprowadzają sie do wymiany całej maszyny. W przypadku AMD koszty upgradu są obiektywnie niższe.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Poradniki spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane